Lista aktualności Lista aktualności

„Retencja dla naturalnego cyklu życia lasu”

„Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych.”

W ubiegłym tygodniu (26.11.2020 r.) Nadleśnictwo Tuszyma dokonało odbioru końcowego robót budowlanych obejmujących modernizację zbiornika retencyjnego w Leśnictwie Goleszów. Powierzchnia zbiornika wynosi 4939 m2. Przy normalnym poziomie piętrzenia jest w stanie retencjonować 4062 m3 wody, a jego pojemność powodziowa to 1951 m3. Zbiornik wyposażony został w infrastrukturę do celów ochrony przeciwpożarowej w postaci placu manewrowego i studni ssawnej. Inwestycja ta była realizowana w ramach Projektu „Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych.”

Celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w nizinnych ekosystemach leśnych. Podejmowane działania są ukierunkowane na zapobieganie powstawaniu lub minimalizację negatywnych skutków zjawisk naturalnych takich jak: niszczące działanie wód wezbraniowych, powodzie i podtopienia, susza i pożary. Obejmują one rozwój systemów małej retencji oraz przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach nizinnych.

Retencja to proces zatrzymywania wody pozwalający na lokalne zwiększenie zasobów wodnych i spowolnienie odpływu. Retencja powoduje, że rzeki płyną, gdy nie pada deszcz. Może być naturalna, np. w strefie korzeniowej lub w wodach podziemnych, lub sztuczna – w budowanych zbiornikach. Rola retencji bywa spektakularna – jak w przypadku ochrony przed powodzią lub zabezpieczenia przed suszą, lub całkiem „codzienna”, gdy pozwala na wyrównanie odpływu rzek. Retencja jest mierzona objętością wody, jaką udało się na pewnym terenie zatrzymać, lub czasem, o jaki udało się spowolnić proces odpływu.

Przekrój dna wybudowanego zbiornika został wykonany w nieregularny sposób z trzema wgłębieniami w jego dnie w celu zachowania miejsc, gdzie woda wolniej osiąga wyższą temperaturę, a w czasie ekstremalnych susz i radykalnego obniżenia jej zwierciadła daje możliwość schronienia się żyjących tam organizmów. Wykonane o nieregularnych kształtach nasłonecznione wypłycenia oraz wychodnie dają optymalne warunki dla rozmnażania się gadów i płazów, a łagodne nachylenie skarp linii brzegowej zbiornika pozwoli zwierzętom korzystać ze zgromadzonej wody. Zaprojektowany kształt wykonanego zbiornika pozwoli na naturalne wkomponowanie się w otaczające go sosnowe lasy z domieszką jodły, dębu, olchy, jesionu.

Tekst: Artur Święch

Zdjęcia z zasobów Nadleśnictwa Tuszyma