Asset Publisher Asset Publisher

„Mała inwentaryzacja przyrodnicza w lesie gospodarczym"

.

Jednym z działań realizowanego przez Nadleśnictwo Tuszyma projektu „Gospodarka leśna LP metodą ochroną przyrody" są warsztaty terenowe na powierzchniach dydaktycznych pn. „Mała inwentaryzacja przyrodnicza w lesie gospodarczym".

Celami działania są: poznanie pracy leśnika i wpływu jego działań na różnorodność przyrodniczą lasu, poznanie nazw obiektów przyrodniczych (podstawowe gatunki roślin i zwierząt), poznanie leśnych współzależności przyrodniczych oraz wpływu lasu na zdrowie człowieka,.

25.05.br. na terenie Leśnictwa Szkółkarskiego w Przecławiu w warsztatach tego działania wzięła udział młodzież II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Mielcu. 23 osobowa grupa została podzielona na trzy zespoły i każdemu zespołowi została przekazana powierzchnia inwentaryzacyjna o wymiarach 2 x 2 m, w tym jedna powierzchnia pod okapem drzewostanu sosnowego z podszytem dębowym, jedna pod okapem drzewostanu sosnowego z podszytem jodłowym oraz powierzchnia „prześwietlona" pod okapem drzewostanu sosnowego bez podszytu. Na tych mikro powierzchniach małą inwentaryzacją objęte zostały warstwy lasu (ściółka, runo, podszyt, korony drzew). Młodzież wyposażoną w „Karty inwentaryzacyjne" po powierzchniach rozprowadziła Stażystka Nadleśnictwa, Pani Anna Gałda, która wcześniej te powierzchnie wyznaczyła w terenie.

Pomimo ciągłej mżawki zespoły bardzo chętnie przystąpiły do pracy w terenie zapisując na Kartach inwentaryzacyjnych swoje spostrzeżenia. Niektóre gatunki roślin i zwierząt np. konwalia majowa, sosna, dąb, jodła, świerk, borówka czarna, żuk gnojowy, padalec, mrówka rudnica młodzi przyrodnicy od razy rozpoznali, a tym gatunkom, których na miejscu nie potrafili nazwać robili zdjęcia. Po zakończeniu prac terenowych, w wiacie edukacyjnej posiłkując się zielnikami i internetem  dokończyli opisywanie pozostałych gatunków w Kartach inwentaryzacyjnych.

W podsumowaniu każda grupa przedstawiła swoje wyniki, które zaskoczyły samych inwentaryzujących, ponieważ poszczególne zespoły zinwentaryzowały: 64, 46 oraz 47 gatunków grzybów, roślin i zwierząt na tych mikro powierzchniach.

Pierwsze warsztaty „Małej inwentaryzacji przyrodniczej w lesie gospodarczym potwierdziły, że Gospodarka leśna LP jest metodą ochrony przyrody, z czym zgodzili się i potwierdzili to młodzi przyrodnicy z II LO.

Działanie to w pełni wpisuje się w kolejny realizowany przez Nadleśnictwo Międzynarodowy Projekt „Fascynujący Świat Roślin".

Tekst i zdjęcia Artur Święch