Asset Publisher Asset Publisher

Miodnie dla pszczołowatych…

Powierzchnia dydaktyczna – „Remiza dla zapylaczy w Leśnictwie Ruda”

„Remiza dla zapylaczy – śródleśna lub przyleśna powierzchnia do 0,20 ha, która będzie mini ostoją różnorodności biologicznej roślin o zróżnicowanych terminach kwitnienia, różnej pyłkodajności i miododajności. Takie uwarunkowania mają za zadanie utworzenia miejsca dla zwiększonego napływu owadów zapylających, w tym pszczołowatych”. Powyższa definicja została opracowana w 2016 roku na potrzeby realizacji autorskiego projektu z 2016 roku „Zdrowie z lasu, lasy naturalnym środowiskiem dla ziołolecznictwa i zwiększenia populacji pszczoły w Polsce”.

 

W roku bieżącym Nadleśnictwo Tuszyma w ramach Działania Lasów Państwowych „Pszczoły wracają do lasu” na swoim terenie założyło szóstą „Remizę dla zapylaczy” w Leśnictwie Ruda o powierzchni 0,16 ha.

 

Na powierzchni tej wysadzono w różnej formie i w różnych odmianach 120 szt. krzewinek, krzewów i drzewek miododajnych; w tym lawendę, derenie, głogi, śnieguliczkę, irgi, suchodrzewia, porzeczki, agrest, aronię, kaliny, wierzbę, karłowatą lipę oraz starych odmiany czereśni, wiśni, grusz, jabłoni.

Ponadto w ramach powyższego działania i projektu w roku bieżącym na zrębach posadzono 80 szt. drzewek owocowych (jabłonie, wiśnie i śliwy)   

 

Zadanie tych działań ma na celu;

- tworzenie siedlisk bazy pożytkowej dla zapylaczy, w szczególności pszczołowatych,

- poprawa świadomości przyrodniczej dotyczącej znaczenia zapylaczy oraz potrzebę ich ochrony,

- utworzenie powierzchni do prowadzenia zajęć warsztatowych w powiązaniu z zajęciami w Sali interaktywnej mieszczącej się w budynku nadleśnictwa z przeszklonym ulem.

 

Tekst i zdjęcia: Artur Święch