Lista aktualności Lista aktualności

DNIA 10.04.2025 R. W NADLEŚNICTWIE TUSZYMA ODBYŁO SIĘ SPOTKANIE, PORUSZAJĄCE TEMATYKĘ WODY, JEJ RETENCJI W KONTEKŚCIE PROWADZENIA GOSPODARKI LEŚNEJ

Partnerem wydarzenia był Regionalny Zarząd Wód Gruntowych z Rzeszowa.

Najpierw przedstawione zostały dwie prezentacje: Łukasz Szatan – specjalista ds. edukacji leśnej i ochrony przyrody z Nadleśnictwa Tuszyma przedstawił temat pn. „Gospodarka leśna a retencja wody w Nadleśnictwie Tuszyma”, a Rafał Ptak - Kierownik Wydziału Kierowania Wodami RZGW w Rzeszowie -  „Wody Polskie w Lasach Państwowych”. Obie dotyczyły problematyki zatrzymywania wody w lesie i w przyrodzie.

Następnie uczestnicy udali się w teren, aby obejrzeć kilka miejsc, obrazujących pozytywne i negatywne aspekty retencji wody w prowadzonej przez Nadleśnictwo Tuszyma gospodarki leśnej:

– zbiornik Jeziórko i meandrujący potok w Leśnictwie Niwiska,

– zbiornik w Leśnictwie Sokole oraz całe zaplecze przeciwpożarowe oraz zagospodarowanie rekreacyjne,

– zbiorniki retencyjne oraz kaskadowo rozmieszczone tamy bobrowe na cieku wodnym w Leśnictwie Goleszów.

W spotkaniu udział wzięli pracownicy Regionalnego Zarządu Wód Gruntowych z Rzeszowa z Zastępcą Dyrektora ds. organizacyjno-ekonomicznych P. Stanisławem Lonczakiem, P. Rafał Ptak - Kierownik Wydziału Kierowania Wodami RZGW w Rzeszowie wraz z Zespołem Komunikacji i Edukacji, kierownik Nadzoru Wodnego w Mielcu – P. Piotr Basztura, przedstawiciele gmin: Mielec, Ostrów i Przecław, P. Jan Kłodowski - Dyrektor Wydziału Środowiska Starostwa Powiatowego w Mielcu, Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników z prezesem Januszem Wepsięciem, Dyrektor Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Mielcu – P. Ryszard Krawiec oraz z ramienia Nadleśnictwa – Zastępca Nadleśniczego P. Robert Czernikowski oraz Inżynier Nadzoru Mariusz Brożyna.

W trakcie spotkania poruszonych zostało bardzo wiele wątków dotyczących ochrony przyrody, ochrony lasy, w tym zagrożenia drzewostanów ze strony coraz bardziej panoszącej się jemioły.

Po części merytorycznej uczestnicy spotkania udali się w teren, aby na miejscu omówić i zobaczyć funkcjonowanie zbiorników retencyjnych w lesie oraz porozmawiać o ich roli w lokalnym bilansie wodnym i przeciwdziałaniu skutkom suszy.

Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, pogłębienia wiedzy oraz integracji środowisk działających na rzecz ochrony przyrody i zasobów wodnych