Wydarzenia Wydarzenia

Święto drzewa

Drzewo darczyńca tlenu

Święto drzewa

Drzewo darczyńca tlenu

Drzewa jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. Stanowią najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy różnorodność biologiczna środowiska naturalnego.

Szczególnie w tym dniu zapraszamy do odwiedzin drzew i tych wielkich i tych skiełkowanych z nasion.

W Leśnictwie Sokole przy leśniczówce rośnie dąb, pomnik przyrody w wieku około 400-stu lat. Grupa 10 wiekowych dębów, pomników przyrody w Leśnictwie Kamionka tworzy aleję wzdłuż powiatowej drogi prowadzącej do zalewu, w części objętym Obszarem Natura 2000. W Leśnictwie Szkółkarskim Przecław drzewa świętują swoje narodziny. Buki „sięgające nieba” rosną w Rezerwacie przyrody „Buczyna w Cyrance na Płaskowyżu Kolbuszowskim”, w Leśnictwie Przyłęk. 

 

Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest ogólnopolska akcja sadzenia drzew co roku 10 października.

Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu na Ziemi, poparta konkretnymi działaniami - sadzeniem i ochroną drzew. Wspólne sadzenie drzew w ramach programu, przyczynia się do zwiększenia zalesienia i zadrzewienia oraz do zmniejszenia skutków zmian klimatu.

Od początku partnerem strategicznym programu Święto Drzewa są Lasy Państwowe.

W ramach kampanii „Dla lasu, dla ludzi” Lasy Państwowe przypominają, że są instytucją równoważącą potrzeby przyrody i oczekiwania człowieka w ramach wielofunkcyjnej zrównoważonej gospodarki leśnej. Polskie Lasy Państwowe funkcjonują nieprzerwanie już ponad 90 lat! To największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami publicznymi. Gospodaruje w większości polskich lasów, które zajmują niemal jedną trzecią obszaru kraju. Lasów w Polsce przybywa, pracownicy Lasów Państwowych w miejsce każdego wyciętego drzewa sadzą 3–4 nowe. Od końca drugiej wojny światowej lesistość kraju zwiększyła się z 21 do 29,5 proc.

Tekst: Artur Święch. Zdjęcia z zasobów nadleśnictwa Tuszyma