Lista aktualności Lista aktualności

Inwentaryzacja zwierzyny

W dniach 16-17.03.2016 w Nadleśnictwie Tuszyma odbyła się inwentaryzacja zwierzyny

W połowie marcowego miesiąca grupa ponad 60 osób w skład której weszli leśnicy oraz myśliwi przynależni do Kół Łowieckich dzierżawiących swoje obwody łowieckie na obszarze Nadleśnictwa Tuszyma spotkała się, aby dokonać oszacowania liczebności zwierzyny leśnej, która zamieszkuje tutejszą knieję.

Prace przygotowawcze trwały już od tygodnia i poprzedzone były licznymi wyjazdami terenowymi i opracowywaniem materiałów, które pomagały  zrealizować niełatwe przecież zadanie. W miarę zbliżania się terminu realizacji tego przedsięwzięcia, które nie przypadkowo zostało ustalone wspólnie z naszymi sąsiadami z Mielca, Kolbuszowej, Głogowa Małopolskiego na dzień 16-17 marca, nasz entuzjazm malał wraz pogarszającą się z dnia na dzień aurą. Jeszcze dzień przed rozpoczęciem prac cała przyroda została otulona kilkucentymetrową warstwą mokrego śniegu.

Natura okazała się jednak dla nas niezwykle uprzejma i dwa dni prac przebiegły w temperaturach iście wiosennych a wszyscy uczestnicy odziani w kolorowe kamizelki mogli korzystać z słonecznej pogody która wpływała zbawiennie na i tak już panującą w tym czasie rewelacyjną atmosferę.

Przed rozpoczęciem prac przeprowadzona została odprawa w Wiacie Edukacyjnej która znajduje się na terenie Leśnictwa Szkółkarskiego, gdzie w sposób szczegółowy omówiona została metodyka prowadzenia tyraliery oraz sposób zachowania się jej uczestników w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia.

Na losowo wybranych 8 powierzchniach zlokalizowanych w siedmiu leśnictwach przeprowadzono tyralierę, czyli próbne pędzenia. Łącznie inwentaryzacją objęto 1000 ha powierzchni leśnej. W tym czasie oszacowaliśmy liczebność jeleni, saren, dzików, łosi a także lisów i zajęcy. Ponadto możliwe jest również określenie struktury płciowej oraz obliczenie zagęszczenia zwierzyny.

Otrzymane dane sporządzone wspomnianą już metodą „liczenia tyralierą", posłużą do sporządzenia Wieloletniego Łowieckiego Planu Hodowlanego  dla XII Łowieckiego Rejonu Hodowlanego „Płaskowyż Kolbuszowski" na lata 2017-2026.

Tekst: Hubert Jemioło

Zdjęcia: Hubert Rudny