Wydarzenia Wydarzenia

ZATRACILI SIĘ W LEŚNYM MARSZU NA „CARPATIĘ”.

28 sierpnia grupa członków Stowarzyszenia Trzeźwościowego Nowe Życie z Mielca na I Pierwszym Mieleckim Rajdzie Trzeźwościowego Nowego Życia zdobyła najwyższy szczyt powiatu mieleckiego, Carpatię, o wysokości 232,8 m n.p.m. Czas wejścia na wzniesienie pozwolił na czerpanie z dobroczynnego otoczenia lasu.

Dla osób, biorących udział w wyzwaniu zdobycia góry, przebywanie w otoczeniu przyrody stanowiło swoistą leśną terapię i rehabilitację przyrodniczą.
Jak zaznacza jeden z uczestników marszu: Podczas rajdu szczególnego znaczenia nabierają słowa, cytowane z utworu „Desiderata” Maxa Ehrmanna: „Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu – pamiętaj jaki pokój może być w ciszy…”. Skupienie na bieżącej chwili i czerpanie nauki z detali, tworzących mozaikę świata oraz świadomość bycia częścią Dzieła Stworzenia jest ułatwione na łonie natury.
W leśnym powietrzu jest nie tylko większa dawka tlenu, ale też duża ilość olejków eterycznych, które zawierają fitoncydy – silnie pachnące terpeny. To naturalne związki chemiczne wydzielane przez drzewa w celu chronienia się przed bakteriami, szkodnikami i grzybami. Tworzą one wspaniały aromat lasów ze świeżym, sosnowym zapachem, ziołową wonią. Oddychanie takim powietrzem wspiera leczenie chorób sercowo naczyniowych terpenem żywicznym.
Leśny spacer obniża ciśnienie krwi, przeciwdziała zaburzeniom pracy serca i zawałom, redukuje ryzyko wystąpienia zaburzeń psychicznych, pomaga w leczeniu depresji, może także pomóc w zapobieganiu nowotworom.
Spacerowanie po zielonych lasach jest jednym z najlepszych sposobów na przezwyciężenie ogólnych problemów zdrowotnych. Wzmacnia odporność i jest skutecznym sposobem na uniknięcie samotności, gdyż spacerujemy na ogół z przyjaciółmi.
Leśnicy, pamiętając o pozytywnym wpływie przyrody na człowieka, zachęcają do „leśnych kąpieli” i przebywania w otoczeniu lasu.
 
Tekst i zdjęcia: Artur Święch