Lista aktualności Lista aktualności

DNIA 11.05.2023 R. ODBYŁ SIĘ FINAŁ CAŁOROCZNEJ AKCJI „LAS ŁĄCZY NAS”.

Był to program edukacyjny dotyczący tematyki leśnej opracowany i realizowany przez Przedszkole Miejskie nr 6 w Mielcu oraz Nadleśnictwo Tuszyma. Z założenia był to projekt międzyprzedszkolny – obejmujący swoim zasięgiem wszystkie miejskie przedszkola z terenu miasta Mielca – a jest ich 12

W ramach tego programu od września 2022 r. po maj 2023 r. odbywały się różne wydarzenia, zajęcia oraz warsztaty, których celem było przybliżenie dzieciom wiedzy przyrodniczo – leśnej, zwiększenie świadomości ekologicznej oraz rozbudzenie w dzieciach chęci kontaktu z przyrodą.

W trakcie całego roku odbyły się m.in.

  • zajęcia terenowe „Leśne podchody”,
  • warsztaty wykonywania ozdób świątecznych z naturalnych surowców,
  • zajęcia na temat „Leków z leśnej apteki” – wpierw trochę teorii na temat leśnych surowców leczniczych, a później degustacja syropów, soków oraz innych przetworów,
  • oswajanie z tematyką entomologiczną – przybliżenie dzieciom świata owadów – warsztaty dot. owadów Polski, zakładanie hodowli patyczaków.

Ostatnią odsłoną projektu był finałowy piknik na terenach MOSiR w Mielcu. Zjawiły się reprezentacje wszystkich miejskich przedszkoli, przedstawiciele Urzędu Miasta Mielca, Starostwa Powiatowego w Mielcu, Kuratorium Oświaty z Tarnobrzegu oraz Nadleśnictwa Tuszyma.

Odbyły się występy dzieci, podczas których można było dowiedzieć się wielu rzeczy na temat dobrych i złych zachowań ludzi w lesie oraz ich wpływu na środowisko naturalne i życie zwierząt. Było układanie puzzli tematycznych – wspólna zabawa dla dzieciaków, ale i dla dorosłych. Nie obyło się bez zajęć ruchowych przy dźwiękach ulubionych piosenek dzieci. Pojawiły się też zdrowe, domowe przekąski i napoje.

Na koniec odbyło się sadzenie „Przedszkolnej Alei Drzew” – przy ulicy Jagiellończyka pojawiła się szpaler dorodnych grabów pospolitych. Dzieci wyposażone w łopatki oraz konewki dzielnie zabrały się do roboty. Każde przedszkole miało prawo nazwać swoje drzewo.

Swoje drzewka posadzili również przedstawiciele Urzędu Miasta w Mielcu, Starostwa Powiatowego w Mielcu oraz Nadleśnictwa Tuszyma.

 

Tekst i zdjęcia: Ł. Szatan