Lista aktualności Lista aktualności

PIKNIK NAUKI EKSPLORACJE 2023 W RZESZOWIE

W sobotę 20.05.2023 r. w centrum Rzeszowa odbyło się wydarzenie pod nazwą: „Piknik Naukowy Eksploracje 2023”. Nadleśnictwo Tuszyma wzięło w nim udział jako reprezentant Regionalnej Dyrekcji w Krośnie.

Impreza ta odbyła się kolejny raz w centrum Rzeszowa – w okolicach Zamku Lubomirskich. Na rozstawionych stoiskach swoją dziedzinę wiedzy prezentowało wiele instytucji.

My – jako leśnicy – prezentowaliśmy tematykę lasu oraz opowiadaliśmy o specyfice naszego zawodu. Tłumaczyliśmy zawiłości i niejasności prowadzenia gospodarki leśnej, omawialiśmy znaczenie lasu i bardzo szeroki zakres jego funkcji. Uczyliśmy chętnych rozpoznawania drzew leśnych po liściach i sylwetkach. Odbijanie tropów zwierząt leśnych w piasku sprawiało odwiedzającym nasze stoisko wiele radości. Można było wykonać swój mały leśny świat w słoiku. Przybliżaliśmy chętnym mocno przez większość ludzi nie lubianą grupę zwierząt – owady, które można było spotkać oko w oko zarówno martwe jak i żywe. Odpowiedzieliśmy na wiele pytań dotyczących ochrony przyrody – gatunków chronionych, rezerwatów,

A najmłodsi (choć i starsi również…) mogli wykonać prace plastyczne z wykorzystaniem naturalnych surowców leśnych – kolorowych liści, igieł, płatków kwiatów, kory, mchów czy krążków drewna. Są to uniwersalne materiały o dużej uniwersalności. Były też warsztaty wykonywania zwierząt origami.

Liczba osób, które odwiedziło nasze namioty, przerosła nasze oczekiwania.

 

Tekst i zdjęcia: Ł. Szatan