Lista aktualności Lista aktualności

POWITALIŚMY NA ŚWIECIE DWA ŹREBACZKI.

W Rezerwatowej Hodowli Konika Polskiego w Leśnictwie Sokole urodziły się dwa koniki polskie.

POWITALIŚMY NA ŚWIECIE DWA ŹREBACZKI.

W Rezerwatowej Hodowli Konika Polskiego w Leśnictwie Sokole urodziły się dwa koniki polskie.

Zarówno matki – Tuja i Heca, jak i dzieci czują się dobrze. Już kilkadziesiąt minut po porodzie, maluchy podążały za matkami - najpierw mocno nieporadnie, a już drugiego dnia życia - nawet raźno pobrykując.

Nasz tabun liczy obecnie sześć koni: trzy dorosłe klacze, jednego rocznego ogierka oraz dwie sztuki najmłodszego przychówku.

Koniki polskie są najbardziej pierwotną i dziką rasą koni, jakie obecnie występują na obszarze Europy. Mają one największą liczbę podobieństwa do żyjących niegdyś dziko na naszym kontynencie tarpanów. Cechami charakterystycznymi są: krępa budowa, niski wzrost, myszate umaszczenie oraz czarna pręga wzdłuż grzbietu.

W Nadleśnictwie Tuszyma pojawiły się w 1995 r. za sprawą ówczesnego szefa jednostki – Zygmunta Jurasza. Od dłuższego czasu żyją na dużym, ogrodzonym obszarze o powierzchni ok. 10 ha, gdzie mają łąki, pastwiska oraz dwa fragmenty lasu. Dostęp do wody zapewniają im trzy kanały przebiegające przez ich zagrodę, które nigdy nie zamarzają oraz nigdy nie wysychają, co jest szczególnie istotne w okresach długotrwałych niedoborów wody, zdarzających się w ostatnich latach dość często.

Nasze koniki wymagają teraz dużo spokoju. Prosimy o to, aby ich nie niepokoić.

Przypominamy też o tym, iż obowiązuje całkowity zakaz dokarmiania koników. Mają one stały dostęp do jak najbardziej odpowiadającego im pożywienia. Nie wolno też przechodzić przez ogrodzenie do środka zagrody. Cały teren zagrody jest monitorowany.

 

Tekst i zdjęcia: Ł. Szatan